Certification Management Council

The Certification Management Council (CMC) is responsible for managing and overseeing implementation of all ASNT certification programs, and has sole responsibility for the determination of certification outcomes in those programs. The CMC is made up of ASNT NDT Level III volunteers from industry that serve as subject-matter experts in the development and maintenance of the content of all NDT certification examinations.

Certification Management Council Members

(elected chair and vice-chair, Ex Officio secretary without vote)

Fred Cella, Chair
Robert Feole, Chair
Robert Feole, Chair
Robert Feole, Chair
John Kinsey, Chair
David Vigne, Chair
Robert Cameron, Vice Chair
Darrell Harris, Vice Chair
Darrell Harris, Vice Chair
Danny Keck, Vice Chair
Walter Matulewicz, Vice Chair
Robert Potter, Vice Chair
Donald Didion, III, Secretary
James Houf, Secretary
Martin Anderson, Division Chair
Scott Cargill, Division Chair
Scott Cargill, Division Chair
Robert Feole, Division Chair
Robert Feole, Division Chair
John Kinsey, Division Chair
Joseph Mackin, Division Chair
James MacMillan, Division Chair
James MacMillan, Division Chair
Rick Ruhge, Division Chair
Kurt Steinhagen, Division Chair
Kurt Steinhagen, Division Chair
David Vigne, Division Chair
Joel Whitaker, Division Chair
Joel Whitaker, Division Chair

Full Members

Mohammed AbuFour
Claudio Allevato
Martin Anderson
Lance Armistead
David Bajula
David Bajula
Bill Baker
Jerry Beasley
Edward Briggs
Jimmy Burlew
Pablo Mauricio Calva Valderrabano
Robert Cameron
Robert Cameron
Scott Cargill
KSR Chandra Murthy
KSR Chandra Murthy
Bahman Chobak
L Terry Clausing
L Terry Clausing
L Terry Clausing
L Terry Clausing
Larry Culbertson, Jr
Hans-Werner Ehring
Gary Elder
Gary Elder
Robert Feole
Gerald Glover
Jack Harper
Jack Harper
Darrell Harris
Darrell Harris
Thomas Hay
Gary Heath
Robert Henchar
Dietmar Henning
Dietmar Henning
Morteza Jafari
Morteza Jafari
Danny Keck
John Kinsey
Yue Choy Lai
Friedrich Wilhelm Lambertz
Kenneth Lloyd
James MacMillan
James MacMillan
Scott Miller
Thomas Munson
Prakash Pahilajani
Prakash Pahilajani
Matthew Patience
Walter Peters
Ivan Pinson
Adrian Pollock
Robert Potter
Mark Randig
Emery Roberts
Rick Ruhge
Rick Ruhge
David Savoy
David Spooner
David Spooner
Robert Spring
James Tedesco
James Tedesco
Daniel Tobin
Marvin Trimm
Marvin Trimm
David Vigne
Joel Whitaker
Joel Whitaker

Associate Members

Motlaq Al Motairy
Michael Allgaier
John Z Chen
James Churchwell
Ron Conner
Uchenna Duaka
Harold Egbert
Sebastian Fernandes
Michael Foerder
Mirmajid Ghaemi
Lawrence Gill
Lawrence Gill
Gerard Hacker
Markus Hagen
Darrell Harris
Abdel-Hamid Hassanein
Dietmar Henning
Dietmar Henning
Marcus Keiser
Marcus Keiser
Akin Koksal
Akin Koksal
Pradeepkumar Mallenahalli
Walter Matulewicz
Eric McReynolds
Jerome Mehal
Thomas Mullen
Norikazu Ooka
Gary Orlove
Walter Peters
Ivan Pinson
Jay Richardson
Timothy Roach
Timothy Roach
Adalberto Ruiz
Hussein Sadek
Hussein Sadek
Rosemarie Sanders
Jay Schraan
Jay Schraan
Michael Sens
Mahendra Shah
Bryan Shumway, Jr
Vikash Sinha
Ronald Smith, Jr
Robert Spring
Kenneth Starry
James Tedesco
Richard Timko
Jeffrey Wagner
Keith Whisenant
Robert Woodward

Certification Management Council Divisions

ACCP Examination Division - Kurt Steinhagen, Chair
ACCP Examination Division - Scott Cargill, Chair
ACCP Examination Division - ACCP Examination Division - James MacMillan, Chair
ACCP Examination Division - ACCP Examination Division - Robert Feole, Chair
IRRSP Examination Division - Robert Feole, Chair
IRRSP Examination Division - David Vigne, Chair
NDT Level II Division - Lance Armistead, Chair
NDT Level II Division - Kurt Steinhagen, Chair
NDT Level II Division - David Savoy, Chair
NDT Level III Examination Division - John Kinsey, Chair
NDT Level III Examination Division - Joseph Mackin, Chair
NDT Level III Examination Division - John Kinsey, Chair
NDT Level III Examination Division - John Kinsey, Chair
Predictive Maintenance Division - Program Maintenance Division - Martin Anderson, Chair
Program Maintenance Division - Rick Ruhge, Chair
Program Maintenance Division - Rick Ruhge, Chair
Program Maintenance Division - Rick Ruhge, Chair